oglądana strona nie ma statusu oficjalnej strony ROD MOSTOSTAL, zatem podane informacje nie mają oficjalnego charakteru * Uwaga !!! na razie nam nie grozi wariant 1B Drogowej Trasy Średnicowej

Według danych Zarządu ogródki POD MOSTOSTAL (obecnie ROD Mostostal) powstały w 1953 r. i to powinno nam wystarczyć. Ofiarowany z tej okazji puchar pamiątkowy pozostanie materialnym śladem tego wydarzenia.


Ponieważ obchody 50 rocznicy naszego ogrodu nie do końca pokrywają się z latami jego istnienia, zwróciłem się o przybliżenie zamierzchłej już historii pana Czesława Michniaka, osoby bardzo lubianej i cenionej w społeczności POD MOSTOSTAL i okazało się, że ... .
Ale zacznijmy od początku:

  • (Cz.M.) - Był rok 1952. Właśnie zaproponowano mi pracę w Mostostalu. Przy okazji rozmowy z przewodniczącym Rady Zakładowej1) wyszło, że w ramach działalności socjalnej zakładu mogę otrzymać działkę w powstałych niedawno POD Mostostal. Szefem zarządu tychże działek był wówczas Bronisław Pachla 2) będący w tym czasie szefem wydziału kosztorysów (w Mostostalu).

  • (HL) - A co wiadomo o terenie na którym są obecnie działki i jakie działania spowodowały ich powstanie?

    (Cz.M.) - Nie wszystkim wiadomo, że istniała ustawa (z 1949 roku), która obligowała przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 3000 pracowników do tworzenia Pracowniczych Ogódków Działkowych.



  • ciąg dalszy rozmowy z 5.06.2004

    Na tej podstawie Mostostal-4 otrzymał, podpisany przez Gen. Jerzego Ziętka (ówczesnego Wojewody Śląskiego), przydział terenu pod zagospodarowanie i uzbrojenie. Tereny te, zwane polami rycerskimi zajmowały niezadrzewiony fragment dzisiejszego parku im. Powstańców Śląskich. Pasły się na nich krowy. Kiedy przejmowałem swój ogródek teren nie był jeszcze ogrodzony.

  • (HL) - I to był rok 1952 ?

    (Cz.M.) -  Oczywiście. Pamiętam doskonale, bo wiąże się to z moimi osobistymi sprawami.
  • (HL) - Przepraszam za dociekliwość, ale czy są jakiekolwiek dokumenty, które by przybliżyły nas do tamtych czasów ?

    Cz.M.) - Z tym będzie trudniej, nie wiem, czy przechowano je chociażby jako pamiątki. Wśród moich domowych papierów zachowało się trochę śladów - min. legitymacja członkowska (1977 r) Krajowej Rady POD przy CRZZ3)). kopia projektu doprowadzenia wody (1955 r) i parę innych. Poszperam, to znajdę więcej, ... nie spodziewałem się, że kiedykolwiek się przydadzą.
  • (HL) - Wracając do tamtych lat, to skąd były środki na ogrodzenie (blisko 0,5 km), doprowadzenie wody i elektryczności, oraz zaplecze świetlicowe i inne ?

    ciąg dalszy obok »
  • ciąg dalszy rozmowy z 5.06.2004

    (Cz.M.) -  W tamtych czasach obligatoryjnie należało to do przedsiębiorstwa MOSTOSTAL-Zabrze. W planach rocznych i wieloletnich była to stała pozycja. Takie działania były możliwe tylko w tamtej rzeczywistości. Dzisiaj o tworzeniu ogródków pracowniczych moglibyśmy tylko pomarzyć.

  • (HL) - Zatem obchody, nieco spóźnione, mają jednak głębszy charakter ?

    (Cz.M.) -  Tak, w tym zamieszaniu (mowa o przemianach) zatarły się daty, ale nie to jest najważniejsze. Istotne jest to, że wracamy do wartości tamtych lat, które na przekór wszystkim oponentom potwierdzają, że nie wszystko co było, było złe.
  • (HL) - Dziękuję za poświęcony czas.

  • 1) - organ kierowniczy związków zawodowych
    2) - żołnierz Armii Andersa, kombatant Bitwy pod Monte Cassino. 
    3) - Centralna Rada Związków Zawodowych
    ***
    Polski Związek Działkowców jest samorządną i niezależną organizacją społeczną działającą w oparciu o Ustawę z 6 maja 1981 roku o pracowniczych ogrodach działkowych. Jednak pierwszym chronologicznie dokumentem była Ustawa z 9 marca 1949 roku o pracowniczych ogrodach działkowych. W związku z przemianami polityczno-gospodarczymi, jakie nastąpiły w naszym kraju po 1989 dokonano nowelizacji obowiązującego prawa dotyczącego ogrodów działkowych. Uczyniono to Ustawą z 23 czerwca 1995 roku.

    © 2006 rod mostostal